Atlanta Clinic - łagodzimy objawy bólu kręgosłupaAtlanta Clinic - medycyna estetyczna<span>ATLANTA</span> Clinic to nowoczesna sala operacyjna i <span>wykwalifikowany zespół</span>Atlanta Clinic - leczenie z użyciem bezpiecznych metodAtlanta Clinic - problemy z kręgosłupem u dzieciAtlanta Clinic - przedłużamy żywotność stawówAtlanta Clinic - pole magnetyczneAtlanta Clinic - przywracamy zdrowy i młody wygląd skóryAtlanta Clinic - leczymy bóle kręgosłupaAtlanta Clinic - łagodzimy objawy bólu kręgosłupaAtlanta Clinic - pomaga dzieciom

Hirudoterapia

Wykorzystanie pijawek lekarskich w terapii jest znane ludzkości już od starożytności. Znaczenie tej terapii na przestrzeni dziejów zmieniało się, jednak obecnie jako terapii naturalnej wzrasta. W czerwcu 2004 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła do obrotu medycznego pijawki lekarskie, uznając je za środek leczniczy. Do tej terapii wykorzystuje się pijawki hodowane w specjalnych, ściśle sterylnych warunkach, co jest podyktowane wymogami higienicznymi. W naszym gabinecie używamy pijawek z gatunku HIRUDO VERBANA.

Pijawka po przyssaniu się przednią częścią ciała przecina skórę na głębokość około 1,5 mm za pomocą licznych par zębów. Nacięcie ma kształt litery Y, a każda szczęka ma około 65-75 ząbków. W ślinie pijawek wykryto około 120 różnych związków. Najlepiej poznane i przebadane z nich to: substancje mające funkcje znieczulające, substancje rozszerzające naczynia krwionośne, Hialuronidaza - odpowiedzialna za rozprzestrzenianie się enzymów u żywiciela, inhibitory proteolityczne - zapobiegają koagulacji krwi, Bdelliny - działanie antytrypsynowe i antyplazminowe, Egliny - silnie hamują stany zapalne, Hemetyna - działanie antykoagulacyjne (hamuje powstawanie skrzepów, a także rozpuszcza już istniejące).

Działanie substancji gruczołów ślinowych pijawek:

  • Przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe - W przypadku rozległych obrzęków, stłuczeń i krwiaków zastosowanie hirudoterapii jest bardzo korzystne. Enzymy gruczołów ślinowych pijawek lekarskich obniżają krzepliwość krwi i niszczą istniejące zakrzepy, poprawiają ukrwienie oraz dotlenienie komórek ciała. Działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie z jednoczesnym silnym pobudzeniem naszego układu odpornościowego.
  • Przeciwzapalne i przeciwbólowe - pijawki silne działają rozkurczowo. Skutecznie przynoszą ulgę pacjentom cierpiącym na rwę kulszową. Działanie przeciwzakrzepowe śliny pijawek poprawia ukrwienie nerwu w rwie kulszowej, a jej działanie przeciwzapalne likwiduje jego obrzęk.
  • Leczenie endometriozy - dzięki niezwykłej zdolności pijawek do przywracania naturalnych procesów zachodzących w organizmie człowieka, regulacji cyklu hormonalnego i działaniu przeciwzapalnym, pacjentki mogą liczyć na złagodzenie, a często całkowite pozbycie się tej bolesnej przypadłości.

Przygotowanie miejsca do przyłożenia pijawek

Miejsce na skórze, do którego ma być przyłożona pijawka powinno być odpowiednio przygotowane. Pacjent 24-48 godzin przed terapią nie powinien używać dezodorantów, antyperspirantów i innych kosmetyków. Pacjent dobę przed terapią nie powinien spożywać większej ilości alkoholu, jeść ostrych przypraw np. chilli, kurkumy, curry, czy np. spożywać czosnek. Niektóre leki przyjmowane przez pacjentów, wydzielane częściowo przez skórę, też mogą powodować utrudnienie w przyssaniu się pijawki do skóry. Zapach ciała może skutecznie odstraszyć pijawkę. Pora roku, wahania ciśnienia atmosferycznego, nerwowe ruchy terapeuty, czy nieumiejętne obchodzenie się z pijawkami, mogą utrudnić terapię.

Jak długo prowadzić całą terapię? Czas trwania terapii

Zabieg trwa od 15 do 90 minut (średnio 45 minut) i zależy głównie od miejsca przyłożenia pijawek. Terapię należy najczęściej kontynuować przez 4-5 tygodni. W wyjątkowych przypadkach dłużej. W okresie od 3 do 6 miesięcy wskazane jest powtórzenie terapii w zależności od wskazań.

Krwawienie po zakończonej terapii

Już w trakcie zabiegu po odpadnięciu pijawek krew sączy się z ran po pijawkach i nie krzepnie, tak może być do 6-12 godzin.


b48d98-atlantaclinic_039.webp

Teraz skontaktuj się z nami
Nie czekaj! Zadzwoń

+48 34 353 10 85
+48 505 999 080


Serdecznie zapraszamy